Yer Halısının Çekmesi ve Esnemesi Nasıl Önlenir?

Halı sadece zemini kaplamak için değil, aynı zamanda bir odanın güzelliğini arttırmak için de kullanılır. Halının büzülmesini istemeyeceksiniz ve hatta bu Halı Yıkama firması gibi kişilere halınızın mümkün olduğunca uzun süre en iyi şekilde görünmesini sağlamak için temizleme görevini emanet edebilirsiniz. Birkaç kişi, laminat ve tabii ki halı gibi bazı döşeme kaplamalarının büzülebileceğini biliyor. Nem nedeniyle olur.

Halıyı büzülmekten kurtarabilecek başka nedenler ve önlemeler de vardır.

Halı büzülmesinin nedenleri

Tüm halılar farklıdır. Temizlik söz konusu olduğunda farklı malzemeler farklı tepkiler verir. Örneğin sentetik halılar temizliğe karşı daha dayanıklıdır. Yün gibi doğal lifler hassastır. Hasar ve büzülmeyi önlemek için ekstra bakıma ihtiyaçları vardır.

Halı çekmesinin yaygın nedenleri aşırı ıslatma ve sıcak sudur. Bu yüzden halınızı temizlerken hangi malzemelerle uğraştığınızı bilmelisiniz. Büyük ölçüde hasardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

İki tür halının büzülmesinden şüphelenilmektedir. Yün yüzlü ve jüt tabakasına sahip halıların çabuk çekmesi muhtemeldir. Jüt ıslandığında halı büzülebilir. Ancak temelin büzülmesine yol açar ve tüm halıya zarar verir.

Polipropilen elyaf halılar bile küçülebilir. Bunun nedeni jüt desteğidir. Polipropilen suyu tutamaz. Sızıntı veya maruz kalma durumunda su liflerin arasından kayar. Sular jütlere indiğinde büzülmeye yol açar.

Nem halıyı etkiler. Nem ve sıcaklığın kontrol edilmesi halının kırışmasını önleyebilir. Evdeki nem seviyesi %30 ile %50 arasında olmalıdır. Evin uzun süre 85 derece Fahrenhaytın üzerine çıkmadığından emin olun. Pencerelerde nem görüyorsanız mekandaki nem seviyesi yüksektir. Buharlı temizleme de sıcaklığı artırabilir ve halıların çekmesine neden olabilir. Halının kuru olduğundan emin olun. Islak halılar kırışabilir. Nem, halıyı pişirme işleminden ayıran delaminasyona neden olur. Yanlış temizleme, çekmenin önde gelen nedenidir.

Büzülme mekanizması

Halıların çekmesinin ana nedenlerinden biri profesyonel olmayan temizliktir. Yetersiz araçlardan veya sadece uzmanlık ve eğitim eksikliğinden kaynaklanabilir. Yetersiz aletler, suyu halıdan çıkaramaz. Yıkandıktan sonra biraz su kalır. Büzülmelere yol açar.

Büzülme temizlik ekibinin gerektiğinde çok fazla sprey kullanmasından da kaynaklanabilir. Halı temizlemeden önce, bu durumda sprey jütün içine sızabilir. Ayrıca halının büzülmesine neden olur. Ayrıca jütün şişmesine ve stres oluşturmasına neden olur. Bütün bunlar küçülmeye yol açar.

Halı çekmesini önlemek için ipuçları

Dikkatli olmak, küçülmeyi önlemenin en iyi yollarından biridir. Bazen hangi şirketin en iyi çıkarlara sahip olduğunu söylemek zordur. En iyi temizlik ekibini kontrol etmenin birkaç yolu vardır. İlk olarak, uzmanların mükemmel lisanslara ve eğitime sahip olup olmadığını kontrol edin. Güvenilir firmalar, halının yöntemlerine uygun olup olmadığını her zaman önceden kontrol eder. Ayrıca, mümkün olan en iyi halı temizliğinde size yardımcı olabilecek araçlara da sahiptirler .

Halıyı döşeyen kişinin halıyı döşerken uygun araçları kullandığından emin olun. Profesyoneller bir direk veya bir güç sedyesi kullanmalıdır. Halıyı duvardan duvara gerecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.