T Hücreleri Nelerdir? Yaygın Soğuk Bağışıklığı Sayesinde Evrensel COVID Aşısı Ufukta Olabilir

Yeni nesil potansiyel aşılara işaret eden yeni bir çalışma, önceki hastalıklardan gelen bağışıklık sistemi T hücrelerinin insanların COVID-19 ile savaşmasına yardımcı olabileceğini buldu.

Imperial College London’daki araştırmacılar tarafından yürütülen çalışma, baş yazarı Dr Rhia Kundu’ya göre, insanların diğer insan koronavirüslerinden (soğuk algınlığı gibi) elde ettiği bu mevcut hücrelerin COVID-19 enfeksiyonuna karşı koruma sağlayabileceğini öne sürüyor.

Ancak Kundu, Imperial College London basın açıklamasına şunları ekledi: “Bu önemli bir keşif olsa da, bu yalnızca bir koruma şeklidir ve kimsenin tek başına buna güvenmemesi gerektiğini vurgularım.

“Bunun yerine, kendinizi COVID-19’a karşı korumanın en iyi yolu, takviye dozunuzu almak da dahil olmak üzere tam aşı olmaktır.”

Buna ek olarak, Reading Üniversitesi’nde hücresel mikrobiyoloji profesörü olan Dr Simon Clarke, BBC’ye ” yakın zamanda nezle olmuş herkesin COVID-19’a karşı korunduğunu düşünmenin ciddi bir hata olacağını , çünkü sadece koronavirüslerin hesaba katıldığını” söyledi. soğuk algınlığının yüzde 10-15’i için.”

Her durumda, çalışma Eylül 2020’de başladı ve ev teması yoluyla COVID-19’a maruz kalan 52 kişiye baktı.

Katılımcılardan daha sonra maruz kaldıktan sonraki bir ila altı gün içinde kan örnekleri alındı ​​ve bu da araştırmacıların soğuk algınlığı enfeksiyonlarından önceden var olan T hücrelerine bakmalarını sağladı.

İncelenen 52 kişiden 26’sının enfekte olmayanlardan T hücre sayısının, enfekte olanlardan önemli ölçüde daha yüksek olduğunu buldular.

Çalışmanın kıdemli yazarı ve Imperial College London’daki NIHR Solunum Enfeksiyonları Sağlığı Koruma Araştırma Birimi direktörü Profesör Ajit Lalvani, basın açıklamasında şunları söyledi: SARS-CoV-2 enfeksiyonuna karşı koruyucu bir rol.”

Basın açıklamasına göre, bu hücreleri kullanan yeni bir aşı türü evrensel olabilir ve mevcut ve gelecekteki SARS-CoV-2 varyantlarından enfeksiyonu önleyebilir.

T Hücreleri Nelerdir?

T hücreleri bir tür beyaz kan hücresidir ve virüslerle savaşmaya yardımcı oldukları için bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır.

COVID-19 söz konusu olduğunda bu T hücreleri virüsün içindeki proteinlere saldırarak koruma sağlarken mevcut COVID-19 aşıları bu şekilde çalışmıyor.

T hücrelerinin, koruyucu muadilleri olan antikorlara göre COVID-19’a karşı daha uzun süreli koruma sağlayabileceği düşünülmektedir.

California Üniversitesi Berkeley Beslenme Bilimleri ve Toksikoloji Bölümü’nde profesör olan Marc Hellerstein, Ağustos 2020’de Elsevier Vaccine X dergisinde şunları yazdı : 6 yılda SARS-CoV-1’e antikorlar veya B-hücresi tepkileri verirken, virüse özgü T hücreleri 6-17 yılda kalır.”

Gerçekten de, son zamanlarda mevcut COVID-19 aşılarının azalan etkinliği ve daha fazla güçlendiriciye duyulan potansiyel ihtiyaç konusunda endişeler dile getirildi .

Imperial College London ekibi, çalışmasının küçük olmakla sınırlı olduğunu ve katılımcıların beyaz Avrupa etnik kökeninin yüzde 88’i olduğunu, yani demografik faktörlerin modellenemediğini belirtiyor.

“Soğuk algınlığından gelen T hücreleri, SARS-CoV-2 enfeksiyonuna karşı çapraz koruma sağlar” başlıklı çalışma, Nature Communications dergisinde 10 Ocak 2022’de yayınlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.