On binlerce SpaceX uydusu ile ilgili endişeler: ‘İnsanlar bunu hafife aldı’

NASA geçtiğimiz günlerde SpaceX’in uydu ağı Starlink ile ilgili endişelerini dile getirdi . On binlerce uydu dünyaya internet sağlayacak, ancak aynı zamanda uzay görevleri için bir tehdit oluşturabilir. Uyduları izlemek için daha fazla anlaşmaya ihtiyaç var, ancak soru, yeterince yakında gelip gelmeyecekleri.

Uzay şirketi SpaceX, önümüzdeki yıllarda on binlerce uyduyu Dünya çevresinde yörüngeye oturtmayı hedefliyor. Diğer şirketlerin de Dünya’da internetin sunulabileceği bir uydu ağı planları var.

Şu anda düşük Dünya yörüngesinde yaklaşık 2.000 SpaceX uydusu var. Şirketin 12.000 uydu fırlatmasına izin verildi ve 30.000 tane daha yörüngeye yerleştirmek için onay istedi. NASA, bunun oldukça meşgul ve tehlikeli olabileceğinden korkuyor.

Uydu uzmanı Marco Langbroek, korkuyu büyük ölçüde haklı buluyor. “Uydular arasında düşündüğünüzden daha fazla boşluk var, ancak büyük bir hızla ve bazen birbirine oldukça yakın hareket ediyorlar” diyor. “Büyük sorun şu ki, kısa vadede birçok yeni uzay nesnesi ekleniyor, ancak hepsini takip etmek için yeterli kapasite yok. Önümüzdeki yıllarda uydu sayısı dört katına çıkarsa, gerçekten bir sorununuz olacak.”

Agency Telecom da bu endişeleri paylaşıyor. Bir sözcü, “Uyduların çarpışma olasılığı artıyor” dedi. “Bu, Dünya’da sorunlara neden olabilir. Hasarlı bir Starlink uydusu, geniş bant hizmetinin kullanımında kesintiye neden olabilir. Ve bir hava durumu uydusunun arızalanması, daha az bilgiye yol açabilir.”

Avrupa uzay ajansı ESA’nın operasyon direktörü Rolf Densing, çarpışmalardan gerçekten kaçınılması gerektiği konusunda uyarıyor. “Çığ etkisine neden olabilirler. Bir çarpışmadan çıkan enkaz diğerine neden olabilir.”

Uydular beklenenden daha hızlı ulaştı

NASA ve ESA gibi uzay kuruluşlarının endişelerini ancak son zamanlarda dile getirmeleri için çok geç görünüyor. Özellikle uzay interneti için uydu ağları planları yeni olmadığı için. Densing, bu endişenin neden ancak şimdi dile getirildiğini tam olarak bilmediğini söylüyor. “Belki de insanlar gelişmelerin bu kadar hızlı olacağına inanmadılar.”

Uydu uzmanı Langbroek ayrıca kuruluşların SpaceX’in ne kadar hızlı çalıştığını hafife aldığını düşünüyor. “Şirket düzenli olarak herkesin düşündüğü planlar sundu: O kadar sorunsuz gitmeyecek. Ama çok yenilikçi bir şirket, kısa sürede özel şeyler kurabiliyor. Sanırım artık herkes sarsıldı.”

Elon Musk kuralları belirliyor

Eleştirilere rağmen SpaceX, yeni uydularını hızlı bir şekilde fırlatmaya devam ediyor. Birkaç ay önce , ESA’nın direktörü Josef Aschbacher , ticari uzay yolculuğunun daha fazla düzenlenmesi için çağrıda bulundu. “Aslında kuralları Elon Musk belirliyor. Dünyanın geri kalanı yeterince hızlı tepki vermiyor.”

Agency Telecom bu ifadeye kısmen katılıyor, ancak ülkelerin alana erişim ve kullanım için onay vermesi gerektiğini söyleyerek bir nüans ekliyor. “SpaceX kuralları koyuyor gibi görünüyor, düşük Dünya yörüngesinde dönen tüm uydular nedeniyle, bunların yarısı SpaceX’e ait. Ancak şirket ABD hükümetinden onay aldı. Her şey uzay anlaşmalarına uygun olmalı. Amerika Birleşik Devletleri. Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Telekomünikasyon Birliği.”

Uydular nerede ve enkaz nerede?

Uzayda uydu trafiğini daha güvenli hale getirmek için, uydu sahipleri arasında her halükarda daha iyi veri alışverişi olmalıdır. Uyduların birbirine göre nerede olduğunu ve uzay enkazından net bir şekilde haritalayan bir sistem, kazaları önlemelidir. Langbroek, “Şimdi hala çok basit” diyor. “Bir operatör diğerini arar ve ‘Uydum sizin uydunuza doğru gidiyor, hangimiz sapıyor?’ diyor.”

Telekom Ajansı, Avrupa’daki çeşitli tarafların daha iyi tespit sistemleri üzerinde çalıştığını yazıyor. “Örneğin, AB şu anda, yer tabanlı sensörleri bir araya getirerek uzay nesnelerinin iyi bir resmini alabilen, sözde AB Uzay Gözetleme ve İzleme Ortaklığı üzerinde çalışıyor.”

Densing, uzay nesnelerini izlemenin çok önemli olduğunu kabul ediyor. “Ayrıca, düşük Dünya yörüngesinin uydularla aşırı kalabalıklaşmamasını sağlamak için dünya çapında daha iyi anlaşmalar yapılmalıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.