Moldova Rus ‘barış gücünü’ yakından izliyor

Gerginlik, endişe ama aynı zamanda kararlılık. Moldova’daki ruh hali, Rusya’nın komşu Ukrayna’yı işgali tarafından yönetiliyor. Yetkililer, uluslararası kuruluşlar ve sıradan vatandaşlar on binlerce mülteciye yardım sağlıyor. Aynı zamanda, Rus yanlısı ayrılıkçıları ve yaklaşık 2 bin Rus askerini de yakından izliyorlar.

Eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Iulian Groza başkent Kişinev’den NOS’a verdiği demeçte, “Gergin bir durum” dedi. “Son birkaç gündeki tırmanışlardan endişe duyuyoruz. Unutmayın, çok yakınız.”

Aynı zamanda Moldova’da Rusya’nın saldırganlığına karşı birlik ve beraberlik olduğunu söylüyor. “Şimdiden 70.000’den fazla mülteci aldık ve bu sayının hızla 100.000’i geçmesini bekliyoruz. Panik için en iyi tedavi, hemcinsiniz için bir şeyler yapmaktır.”

Moldova Barış İçin Vatandaşlar Girişimi üyesi Vitalie Spranceana, “Küçük çocukları olan kadınların sınırı geçtiğini görmek yürek parçalayıcı” dedi. NOS’u Karadeniz’deki Ukrayna’nın Odessa kentinden çok uzak olmayan Palanca’daki sınır kapısından konuşuyor. “Çok sayıda insan akın ediyor. Sadece Ukraynalılar değil, aynı zamanda Odessa’da yaşayıp şimdi evlerine gitmek isteyen Azeriler ve Çinliler de var.”

Moldova Avrupa’nın en fakir ülkesi. Yine de cömertlik eksikliği yoktur. Spranceana, birçok gönüllünün mültecilere olay yerinde yardım sunduğunu söylüyor. “Kahve, çay ve atıştırmalık dağıttıkları çadırları ısıtıyorlar. Bu iyi bir şey, çünkü burada donuyor ve yağmur yağıyor. İnsanlar da evlerine götürülüyor ve oraya sığınıyorlar. Bunu görmek beni mutlu ediyor.”

Eski Bakan Yardımcısı Groza, yalnızca Moldova’nın tamamının seferber edilmediğini, ayrıca her gün yurt dışından birçok gönüllünün yardıma geldiğini söylüyor. Halen düşünce kuruluşu Avrupa Politikaları ve Reformları Enstitüsü’nün direktörüdür. “Az önce bir İsrailli yardım görevlisi ekibiyle tanıştım, Danimarkalı yetkililer nasıl yardım edebileceklerini görmeye geliyorlar, diğer AB Üye Devletleri de bizi desteklemek istiyor. Sıradan bir vatandaş olan bir Kanadalı gelip yardım edip edemeyeceğini sormak için beni aradı. . Ona Romanya’ya ve oradan arabayla uçmasını söyledim. Hava sahamız kapalı.”

Moldova’da olağanüstü hal geçen haftadan beri yürürlükte. Groza, “Ruslar balistik füzeler ateşlediği için hava trafiğine izin vermiyoruz ve bu bazen ters gidiyor” dedi. “Sivilleri riske atmak istemedik.”

Bu haftanın başlarında, Moldova Cumhurbaşkanı Sandu ülkenin kuzey sınırındaki bir kontrol noktasını ziyaret etti ve Facebook’ta şu fotoğrafları yayınladı:

Avrupalı ​​üst düzey diplomatlar da Moldova’ya yardım eli uzatıyor. Hem AB dışişleri şefi Borrell hem de AGİT Genel Sekreteri Schmid şu anda ziyaret ediyor. Iulian Groza, “Liderlerimiz Rus saldırganlığını kesin olarak reddettiler. Şimdi Avrupa’dan ait olduğumuza dair net bir sinyale ihtiyacımız var.” dedi. “Bu hafta başlarında Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky’nin AB üyelik başvurusunu imzaladığını gördük. Onlar gibi bizim de net bir söze, gelecek perspektifine ihtiyacımız var. Elbette böyle bir üyelik süreci uzun sürüyor ama olumlu bir sinyal bizi daha da ileriye götürür. belirlenen.”

Rusya yanlısı veda hareketi

Moldova’daki bariz oybirliği, kaynayan bir çatışmayı gizliyor. Transdinyester’in doğu bölgesinde, Sovyet döneminin sonundan beri Moskova’ya bağlılık yemini eden ayrılıkçı bir hareket var. Bölge 1990 yılında bağımsızlığını ilan etti. Tam otuz yıl önce, 2 Mart 1992’de bir yanda ordu ile diğer yanda ayrılıkçılar ve Rus paralı askerleri arasında çatışmalar patlak verdi.

O zamandan beri, yaklaşık 2.000 Rus askeri Transdinyester’de konuşlandırıldı: Kişinev hükümetine göre istenmeyen bir işgal gücü olan Kremlin’in sözleriyle bir ‘barış gücü’. Oradaki birlikler, güneybatı Avrupa’nın en büyük mühimmat deposunu koruyor.

1990’larda orduyu geri çekme vaatlerine rağmen, Rusya bunu on yıllardır reddetti. Groza, “Tabii ki bu bizi tedirgin ediyor” diyor. “Onları büyük bir güvenlik sorunu olarak görüyoruz. Ve biz de anayasamızda belirtilen tarafsız bir ülkeyiz. Geçen hafta Ukrayna’nın işgali başladığından beri Rus birlikleri şüpheli bir hamle yapmadı. Ama onları izliyoruz.” . “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.