İsrailli araştırmacılar Japon balıklarına karada gezinmeyi öğretiyor

İsrail’in Ben-Gurion Üniversitesi’ndeki araştırmacıların bu hafta keşfettiği Japon balıkları, suyun doğal yaşam alanlarının dışında karada gezinebiliyorlar. İncelenen hayvanlar, balıkla çalışan özel bir araç kullanmak için eğitildi.

Araştırmacılar, aracın konumunu ve balığın kasedeki yerini belirlemek için özel uzaktan algılama teknolojisiyle donatılmış araca bir akvaryum yerleştirdi. Bu, balığa adeta araç üzerinde kontrol sağladı.

Bilim adamlarını şaşırtacak şekilde, balığın aracı kontrol etmesi uzun sürmedi. Çalışma araştırmacısı Shachar Givon, “İlk başta biraz şaşırdılar, ancak kısa sürede hareketleri ile aracın hareketi arasında bir bağlantı olduğunu fark ettiler” dedi.

Altı Japon balığı, özel balıkçı aracıyla toplam on ‘sürüş dersi’ aldı ve dümdüz sürme gibi bir görevi tamamladıklarında bilim adamları tarafından yiyecekle ödüllendirildi.

Nörobilimci Ronen Segev, insanlar gibi her Japon balığının araç kullanırken sudan çıkmış balık gibi hissetmediğini söylüyor. “Mükemmel performans gösteren balıklar vardı ve aracı kontrol eden, ancak daha az yönlendirebilen vasat balıklar vardı.”

Araştırmacılar, balıkların doğal yaşam ortamlarının dışında gezinmek için bilişsel becerilere sahip olup olmadığını bilmek istediler. Segev’e göre insanlar genellikle kendilerinin çok özel ve balıkların ilkel olduğunu düşünürler ama bu doğru değildir. “Daha birçok önemli ve akıllı yaratık var.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.