İnsanlar Neden Cappuccino’yu Seviyor? Tarihçe ve Faktörler

Cappuccino, dünya çapında en çok tüketilen kahve içeceklerinden biridir. Bunun nedeni kısmen cappuccino’nun lezzetinin ve dokusunun çok çeşitli damaklara uyacak şekilde kolayca uyarlanabilmesidir.

Buharda pişirilmiş süt ve köpük, geleneksel cappuccino’nun üç katmanlı yapısını tamamlar: zengin bir espresso bazı, ardından buharda sıcak süt.

Osmanlı kahve demleme yöntemi, uzun yıllar Avrupa kahve kültürünün temelini oluşturmuştur. Su ve kahve çekirdekleri ara sıra şeker eklenerek kaynama noktasına kadar ısıtıldı. Bu, modern Türk kahvesinin nasıl yapıldığıyla karşılaştırılabilir.

1700’lerin sonunda, İngilizler ve Fransızlar kahve çekirdeklerini filtrelemeye başladılar. Filtrelenmiş ve demlenmiş kahve, yavaş yavaş kaynatılmış kahveye göre popülerlik kazandı. ‘Cappuccino’ terimi ilk kez bu sıralarda ortaya çıktı.

Cappuccino’nun Tarihi

İçeceğin ilk kaydedilen versiyonu, 17. yüzyıl Viyana kahvehanelerinde popüler olan bir kahve, krema, şeker ve baharat karışımı olan ‘kapuziner’dir. Aynı zamanda, ‘franziskaner’ olarak bilinen benzer bir içecek popülerlik kazandı.

Şimdi bilindiği gibi ‘kapuçino’, Kuzey İtalya’da ortaya çıktı, ancak buharda pişmiş sütün eklenmesinin norm haline geldiği yirminci yüzyıla kadar Viyana tarzında hazırlandı.

Cappuccino’nun Tadı ve Dokusu

Kapuçinolar %33 köpük içerir, bu da onları… aşırı derecede köpüklü yapar. 

Bu, yalnızca 2 ons espresso ve 2 ons sıvı buğulanmış süt olduğu anlamına gelir – hemen hemen 1: 1 oranında espresso sıvı buğulanmış süt. Sonuç olarak cappuccino, en iyi kahve aromasını sütün ipeksiliği ile birleştiren dengeli bir içecek olarak kabul edilir.

Öte yandan köpük, yoğun olacak şekilde tasarlanmıştır. Dudaklarınızda ve dilinizde büyük kabarcıklar yerine ipeksi bir yumuşaklık hissi veren küçük kabarcıklar. Bir süt lekesi alırsan sütün harika olduğunu biliyorsun.

İtalyan tarzı Cappuccino

İtalyanlar genellikle daha önce belirtildiği gibi şekerli ve kruvasan ile içerler. Köpük, önemli miktarda ve kabaca kapuçino kabının üçte biri büyüklüğünde olmalıdır. Geleneksel bir kapuçino yapmak için İtalyan Ulusal Espresso Enstitüsü, 25 mililitre espresso ve 100 mililitre buharla çırpılmış süt kullanılmasını önerir. İşi bitirmek için bir tutam kakao tozu veya tarçın tozu ekleyin.

Barmenler her yıl en büyük kapuçino unvanı için savaşırlar. İlk İtalyan Barista Kahve Şampiyonası 2002 yılında İtalya’da yapıldı.

Görünüm, tipik bir İtalyan kapuçino ile Batı tarzı bir kapuçino arasındaki en belirgin farktır. Espresso lekeli kahverengi bir halka, beyaz köpüklü, hafif kubbeli bir tepeye sahip olan İtalyan tarzında fincanın kenarından aşağı iner. Bu, artık tipik olarak üstte latte sanatı ile süslenmiş olan Batı tarzı ile tezat oluşturuyor.

Popülaritesine Katkı Sağlayan Faktörler

Cappuccino’nun en azından Amerika Birleşik Devletleri’ndeki popülaritesinin ana nedeni, bu amaçla aktif olarak pazarlanmaktadır. Avrupa’da, özellikle de tipik olarak kahvaltının yanında yendikleri İtalya’da uzun zamandır popülerler. Ancak, Avrupa’dakilere benzer kahve dükkanları Kuzey Amerika’da ortaya çıkana kadar, hiçbir zaman gerçekten başarılı olmadılar.

Bu işletmelerin sahipleri, başarılı olmak için Avrupa’da sunulanlara benzer içecekler sağlamak zorunda kalacaklarını hemen anladılar. Sonuç olarak, insanları bir kapuçino denemeye ikna etmek için büyük bir baskı başlattılar.

Kafeler, kapuçino ve espresso gibi içeceklerin popülaritesi nedeniyle Avrupa’da uzun zamandır popüler olmuştur. İlk makineler çok büyük ve pahalı olduğu için sadece bir kafede satın alınabilirdi.

Bu kafeler kısa sürede insanların sosyal hayatlarının önemli bir parçası haline geldi; orada her gün cappuccino içerek ve diğer müşterilerle güncel olayları ve diğer ilgi alanlarını tartışarak önemli miktarda zaman geçirirlerdi. Kafe, dolayısıyla hızla insanların günlük yaşamının önemli bir parçası haline geldi.

Kendi Cappuccino’nuzu Yapın!

Cappuccino yapmak, doğru oranlarda süt ve espressoya sahip olmakla ilgilidir.

Tek atış (veya isterseniz çift) espresso, bir kısım buharda süt ve bir kısım köpük 1:1:1 oranını oluşturur. Sütle aşırıya kaçmak istemezsiniz.

En iyi cappuccinoyu makine olmadan yapmak, bu şekilde nasıl yapacağınızı bildiğinizde çok basittir. Köpüklü sıcak kahve yapmak için bir makineye ihtiyacınız yok ve bunu evde sadece birkaç dakika içinde yapabilirsiniz.

Köpüklü, kremsi bir kapuçino için önce kapuçino kremasını hazırlayın. Cappuccino’nun köpüklü ve köpüklü üst tabakası ancak cappuccino karışımı mükemmelse elde edilebilir.

Büyük bir kaseye şeker, kahve tozu ve suyu ekleyin ve iyice karıştırın. Başlamak için, malzemeleri birlikte karıştırmak için bir çırpma teli veya kaşık kullanın. Kahvenin hafiflemesi için çırpma zamanı. Karışımı çırpmak biraz zaman alacaktır. Karışımı yaklaşık 10-12 dakika çırpın.

Bu arada bir tencere sütü mutfakta kaynatın. Ocağı kapatıp sütü kaynama noktasına geldikten sonra kenara alın.

Şimdi bir bardağa 2,5 kaşık çırpılmış kahve köpüğü karışımı ekleyin.

Ardından kaynamış, sıcak sütle gezdirin.

Kahve köpüğünü yaymak için bir kaşık iyi çalışır. Daha sonra üzerine biraz tarçın tozu serpin.

Ve ev yapımı lezzetli kapuçinonuz hazır! Bu İtalyan hissi için kruvasanlarla birlikte alın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.