Grand Theft Auto’nun arkasındaki şirket, Farmville’in yapımcısını satın aldı

Oyun dünyasında büyük bir anlaşma: Grand Theft Auto , Red Dead Redemption ve Bioshock gibi popüler oyunların sahibi Take-Two Interactive, rakibi Zynga’yı 12,7 milyar dolara (11.2 milyar euro) satın alıyor. Zynga, Farmville , CSR Racing ve Empires & Puzzles gibi oyunlara sahiptir .

Satın alma, Take-Two’yu dünyanın en büyük oyun şirketlerinden biri yapacak. Take-Two, artık Playstation ve Xbox gibi PC’ler ve konsollar için oyunlarda büyük. Zynga, akıllı telefonlar için oyunlarda büyük. Mobil oyunlar, endüstrinin en büyük büyüyen pazarıdır, ancak şu anda Take-Two’nun gelirinin yalnızca yüzde 12’sini oluşturuyor. Devralmadan sonra, bu yüzde 50’den fazla olmalıdır.

İki şirketin birleştirilmesiyle, yılda yaklaşık 100 milyon dolar (88,5 milyon Euro) maliyet tasarrufu sağlanmalı. Plan, Take-Two konsol oyunlarının yeni mobil versiyonlarını Zynga ile birlikte geliştirmek. Şirketin yaklaşık 6500 çalışanı, Zynga’nın yaklaşık 3000 çalışanı var.

Take-Two, devralma için tüm engelleri kaldırıyor. Zynga hissedarları, geçen Cuma günkü fiyatın üzerine hisseleri için yüzde 64’lük bir ödeme alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.