Gökbilimciler, Türünün İlk Keşfiyle Futbol Şekilli Ötegezegen Buldu

Gökbilimciler, ev sahibi yıldızının yerçekimi tarafından deforme olduğunu söyledikleri bir gezegen tespit ettiler, o kadar ki şimdi bir NFL futbolu gibi şekillendi .

WASP-103b olarak bilinen gezegen, Herkül takımyıldızında Dünya’dan yaklaşık 1.225 ışıkyılı uzaklıkta yer almaktadır. Gezegen çok büyük – Jüpiter’in 1,5 katı büyüklüğünde bir gaz devi. Ancak Jüpiter’den farklı olarak gezegen, ev sahibi yıldızına son derece yakın bir yörüngede dönüyor.

WASP-103b, yıldızı WASP-103’ten sadece 1,8 milyon mil uzakta. Karşılaştırıldığında, Dünya güneşten ortalama 93 milyon mil uzakta. Gezegen, yıldızına o kadar yakındır ki, bir yörüngesini bir günden kısa sürede tamamlar. Ayrıca 4.000 F civarında çok sıcak.

Yine de gökbilimcilerin dikkatini çeken şey gezegenin çarpık özellikleridir. WASP-103b, yıldızının yörüngesinde dönerken sürekli olarak devasa yerçekimi gelgitlerine maruz kalır.

Gökbilimciler, bu gelgitlerin gezegenlerin şeklini bükmek için yeterli olacağından şüphelenmişlerdi, ancak şimdiye kadar bunun ne kadar olabileceğini ölçememişlerdi.

Avrupa Uzay Ajansı’nın Karakterizasyon Dış Gezegen Uydusu (CHEOPS) uzay teleskopundan elde edilen yeni verileri ve mevcut NASA verilerini kullanarak, dünyanın dört bir yanındaki çeşitli kurumlardan büyük bir ekip, WASP-103b’nin yıldızı tarafından bir futbol şekline dönüştürüldüğünü tespit etti.

Araştırmanın baş yazarı ve Portekizli bir uzay bilimi merkezi olan Instituto de Astrofísica e Ciências do Espaço’da araştırmacı olan Susana Barros’a göre, bilim adamları ilk kez güneş sistemi dışındaki bir gezegenin deformasyonunu ölçtüler.

Barros Newsweek’e “Çoğu gezegen yerçekimi kuvveti nedeniyle küreseldir” dedi . “Dikey eksenleri bazen dönme nedeniyle ekvator ekseninden biraz daha küçüktür.” Başka bir deyişle, gezegenler dönüşlerinden dolayı genellikle hafifçe ezilir ve ortada daha şişmandır.

Ancak diğerleri, yıldızlarının yerçekimi tarafından daha da çarpıtılır. Barros, “Bunun gibi sadece birkaç gezegen var ve bu, ölçülebilir en güçlü imzaya sahip olan.” deforme” ancak şu anda ölçmek zor olacak.

Ekip, WASP-103b’nin şeklini, gezegen Dünya’ya göre önünden geçerken ev sahibi yıldızından gelen ışığın düşüşünü hassas bir şekilde ölçerek tespit etti. Bu yöntem geçiş fotometrisi olarak bilinir ve sıklıkla ötegezegenleri tespit etmek için kullanılır .

Genellikle bu yöntem gezegenin boyutu gibi şeyleri ortaya çıkarabilir, ancak CHEOPS uydusu, araştırmacıların gezegenin şeklini belirlemek için gerekli olan küçük ayrıntıları seçmesine yardımcı oldu.

Gezegenin iç yapısı gibi ek ayrıntıları deşifre etmek için CHEOPS ve yeni başlatılan James Webb Uzay Teleskobu ile daha fazla ölçüm yapacak .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.