Eski İngiliz politikacı Clegg, Zuckerberg’in Meta’da sağ kolu oldu

Eski İngiliz politikacı ve Başbakan Yardımcısı Nick Clegg, Facebook’un ana şirketi Meta’nın tepesinde yeni ve önemli bir pozisyon alacak. Clegg küresel ilişkilerden sorumlu başkan olacak ve yeni pozisyonunda doğrudan CEO Mark Zuckerberg’in altında olacak.

Clegg, Facebook’a 2018’de iletişim ve kamu politikası başkanı olarak katıldı. Zuckerberg’e göre, Facebook’un içerik politikaları üzerinde çalışmak, ABD seçimleri ve bir denetleme kurulu oluşturmak gibi şirketin en karmaşık sorunlarından bazılarıyla son üç yılda ilgilendi .

Facebook’un kendi denetleme kurulunun – Clegg tarafından kurulan – ilk yılda ele aldığı vakaların yüzde 70’inde çevrimiçi ağ platformu yanlıştı. Konsey, Facebook ve Instagram’ın yanlış bir şekilde mesajları ve yorumları kaldırmayı seçtiğine karar verdi. İlk yılın neler sağladığına genel bir bakış:

55 yaşındaki Clegg, yeni görevinde şirketin dünya çapındaki tüm politika sorunlarından sorumlu olacak. Zuckerberg, “Yeni politikalar ve düzenlemeler getirmeyi düşündükleri için hükümetlerle nasıl etkileşim kurduğumuz ve ürünlerimizi nasıl elde ettiğimiz ve orada nasıl çalıştığımız dahil,” dedi.

Zuckerberg bu nedenle bir adım geri atabilir ve şirketi yönetmeye ve yeni ürünler geliştirmeye daha fazla odaklanabilir. Sheryl Sandberg, şirketin operasyonel yönünden sorumlu olmaya devam edecek.

Clegg’in Hollandalı bir annesi var ve Hollandaca’yı akıcı ve aksansız konuşuyor. Başbakan David Cameron’un Muhafazakarları ile birlikte 2010’dan 2015’e kadar Liberal Demokratlar için İngiliz hükümetinde görev yaptı. Clegg ayrıca parti lideri olarak başbakan yardımcısıydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.