Birkaç ülke büyük teknoloji şirketlerine karşı bu önlemleri alıyor

Büyük teknoloji şirketleri güçlerini artırmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar, ancak ülkeler düzenleme ihtiyacını giderek daha fazla kabul ediyor. Bunlar, geçtiğimiz yıl içerisinde çeşitli ülkelerin Facebook, Google, Twitter gibi platformlara karşı aldığı veya alacağı önlemler.

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri son zamanlarda özellikle Çinli şirketler için kuralları sıkılaştırdı. Örneğin, tanınmış Çinli drone üreticisi DJI Technology, bu ayın başlarında kara listeye alındı. Amerikan şirketlerinin, açıkça izin almadıkları sürece bu listedeki şirketlere yatırım yapmalarına izin verilmez.

Ayrıca ABD, teknoloji şirketlerinin artan gücünü sınırlamak için Avrupa Birliği ile birlikte çalışacak. Örneğin, özel bir ticaret ve teknoloji konseyi kurulmuştur. Diğer şeylerin yanı sıra haksız rekabet ve içerik denetimi hakkında konuşacaklar.

Avrupa Birliği

Avrupa Komisyonu’na kalırsa, çevrimiçi platformlar için kurallar Avrupa Birliği’nde çok daha katı hale gelecektir. Kasım ayında AB ekonomi bakanları , komisyonun Dijital Hizmetler Yasası (DSA) ve Dijital Piyasa Yasası (DMA) önerisi üzerinde anlaşmaya vardı. Hedef, 2022 yılına kadar nihai bir anlaşmaya varmak.

DSA ile mesajlar silindiğinde insanlar daha iyi bilgilendirilmelidir. Çevrimiçi platformların, herkesin neye izin verilip verilmediğini bilmesi için şeffaf terimler sunması bekleniyor.

DMA, büyük teknoloji şirketlerinin hakim durumlarını kötüye kullanmamasını sağlamalıdır. Kurallar, daha fazla rekabetin mümkün olmasını ve kullanıcıların kullanmak istedikleri hizmetler hakkında daha özgür seçimler yapabilmelerini sağlamak için yapılmıştır.

Rusya

Özellikle geçtiğimiz yıl Rusya, yabancı teknoloji şirketlerine daha az bağımlı hale gelmek için çalışıyor. Örneğin , Temmuz ayında Başkan Vladimir Putin, şirketlerin Rusya’da hizmet sunmaya devam etmek istiyorlarsa artık ülkede bir şubesi olması gerektiğini öngören bir yasa çıkardı. Ayrıca Rusya’daki Rus müşterilerinin verilerini de depolamak zorundalar.

Kurallara uymayan şirketler para cezası bekleyebilir. Bunlar genellikle geçen yıl dağıtıldı. Örneğin, Facebook, Twitter ve WhatsApp, o ülkedeki Rus kullanıcılarının verilerini saklamayı reddettikleri için para cezasına çarptırıldı .

Teknoloji şirketleri, belirli “yasadışı içeriği” kaldırmayı reddederlerse de para cezasına çarptırılır. Bu cezalar yakın zamanda Google, Meta, TikTok ve Twitter da dahil olmak üzere neredeyse haftalık olarak dağıtıldı.

Çin

Çin’in de gözünün önünde teknoloji sektörü var. Çin hükümeti, teknoloji sektörünün kontrolünü kaybettiğini düşünüyor ve gidişatı tersine çevirmek için geçen yıl çok çalışıyor.

Bu, daha sıkı denetim ve daha sıkı mevzuatla yapılmaya çalışılıyor. Hükümet, çok fazla güce sahip olan ve yakın zamana kadar yalnızca birkaç kurala bağlı olan endişelere karşı daha sert önlemler alıyor.

Bu yılın başlarında , Alibaba tekel uygulamaları nedeniyle 2,3 milyar Euro para cezasına çarptırıldı. Ayrıca Tencent’in Çin’deki münhasır müzik haklarından vazgeçmesi ve 65.500 Euro para cezası ödemesi gerektiği açıklandı .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.