Avustralya Başbakanı Morrison’ın WeChat Hesabı Çinli Şirket Tarafından Satın Alındı

Avustralya Başbakanı Scott Morrison’ın Çin platformu WeChat’teki hesabı Çinli şirket Fuzhou 985 Technology tarafından satın alındı. Avustralyalı politikacılar daha önce Çin’i hesaba müdahale etmekle suçlamıştı .

Bir Fuzhou 985 Technology çalışanı Reuters haber ajansına , şirketinin hesabı “Çin’deki bir kişiden” devraldığını söyledi. Bu çalışan ayrıca Morrison’ın hesabı kullandığının farkında olmadığını söyledi. Şirket, Avustralya’daki Çin topluluğundan çok sayıda takipçisi olan bir hesap satın almak istedi. Avustralya Başbakanı’nın hesabını kimin sattığı bilinmiyor.

Morrison, Avustralya’daki Çin topluluğuyla bağlantı kurmayı kolaylaştırmak için WeChat hesabını 2019’da oluşturdu. WeChat kayıtları, hesabın bir Çin vatandaşı adına kayıtlı olduğunu gösteriyor. Bu kişi hesap yöneticisi olarak atandı.

Morrison’ın sosyal medya hesabını yöneten ajans, geçtiğimiz Temmuz ayında bu hesaba erişimi kaybetti. Ocak ayı başlarında ajans, WeChat’ten hesabı iade etmesini istedi, davaya yakından dahil olan iki kaynak söyledi. Sohbet platformu bu isteğe yanıt vermedi.

WeChat’in ana şirketi Tencent, hesabın gerçek sahibinin kim olduğu konusunda bir anlaşmazlık olduğunu bildirdi. Hesap şu anda Fuzhou 985 Technology tarafından yönetiliyor ve adı Australia China New Life olarak değiştirildi. 76.000 takipçiye, hesabın Avustralya’daki Çin yaşamını tanıtacağı bildirildi.

Avustralyalı senatör ve Morrison’ın parti meslektaşı James Paterson Pazartesi günü Çin’i “Avustralya demokrasisine dış müdahale” yapmakla suçladı. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, bunun WeChat ve Avustralyalı politikacılar arasında bir sorun olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.